Pro náš spokojenější život

Našimi dnešními činy tvoříme svoji zítřejší realitu!
Jste na štíru se svým časem, takže občas máte pocit, že Váš fyzický i psychický potenciál je vyčerpán?

Více informacíNesrovnávejte se s ostatními, ale sami se sebou

Máte svůj cíl, ale chybí vám prožitek z vlastní cesty za jeho splněním? Jste stále znepokojeni úspěchy druhých a začínáte o sobe pochybovat? A co kdyby vám někdo řekl, že za tím ve většině případů stojí jeden jediný aspekt. Mnoho lidí má potřebu se neustále srovnávat s ostatními a navíc dle toho ještě hodnotí svůj vlastní úspěch či neúspěch, proč?

Proč by se nemohl srovnávat fotograf s fotografem?

Ukážeme si celou problematiku na příkladu dvou fotografů. První z nich, říkejme mu třeba Emil, začal s fotografováním ještě v dětských letech, kdy mu dědeček ukazoval vyvolávání snímků v temné komoře. Od té doby uplynulo již více než třicet let a Emil stále fotí pouliční fotky s fotoaparátem za 20 tisíc.

Naproti tomu druhý fotograf, pro nás Lojzek, se k fotografování dostal přibližně před třemi lety, kdy vyhrál obrovskou sumu ve sportce. Protože viděl v časopise pár Emilových snímků, rozhodl se nakoupit nejmodernější digitální zrcadlovku se spoustou objektivů za statisíce a dal se do focení.

Lojzek však brzy propadl chmurné náladě, neboť i přes výrazně lepší techniku nedokázal zachytit takovou atmosféru, jako Emil s obyčejným fotoaparátem. Pomineme-li, že kvalitní fotka vzniká v hlavě a ne nákupem drahé techniky, máme před sebou dva naproto rozdílné světy.

Zatímco Emilova praxe je mnohaletá a už tuší, v jaký čas a na jakém místě zmáčknout spoušť, Lojzek se zatím sotva naučil ovládat svůj drahý přístroj, ale o kompozici a vytrénovaném fotografickém oku se u něj vůbec nedá mluvit.

Porovnávat? Ano, ale jak?

Na příkladu výše jsme si ukázali, že kniha se nedá soudit dle obalu. Pokud byste viděli oba pány vedle sebe bez toho, aniž byste o nich cokoliv věděli, asi byste si tipli, že lepší snímky pořídí Lojzek. Jakmile však nahlédnete do pozadí jejich vývoje, role se rázem obrací.

Každý umělec by se tak měl zaměřit především na svoji tvorbu a tu s odstupem porovnávat. K čemu vám bude fakt, že fotíte lépe jak soused od vedle? Naopak vidina toho, že jste se za dva roky kvalitativně obrovsky posunuli směrem dopředu, je pro vás daleko přínosnější, i kdyby měl mít soused stále lepší fotky, než vy.

Každý kráčí svojí vlastní cestou a je jen a pouze na něm, jak se k tomu postaví. Buď svůj vývoj zastaví a spokojí se s danou úrovní, nebo se bude stále vzdělávat, získávat nové zkušenosti a tím svoji tvorbu posouvat stále vpřed.

Nezapomeňte, že dnešní doba je velmi rychlá a zastavit se na místě = podepsat si rozsudek smrti. Pevně proto doufám, že většina z vás se nespokojí s průměrem a bude stále posouvat své hranice.

Pokud váháte, jak posouvat své hranice, tak se určitě ozvěte. Společně se nám podaří najít tu správnou cestu právě pro Vás!

Volejte: 603201096

Tisknout stránku

      © 2017 - Zdeňka Štysová
Digitální obchodník
Zpět nahoru