Pro náš spokojenější život

Našimi dnešními činy tvoříme svoji zítřejší realitu!
Jste na štíru se svým časem, takže občas máte pocit, že Váš fyzický i psychický potenciál je vyčerpán?

Více informací



Základní pyramida finančních potřeb

Přidáno 18.07.2017

Pyramida finančních potřeb nám ukazuje cestu, jak bychom v ideálním případě měli nakládat se svými finančními prostředky tak, aby jsme se nedostali do nepříjemných životních situací. Stejně tak, jako se luxusní vila staví od betonových základů, tak i správa peněz má svá pravidla.

Pyramida finančních potřeb

Pyramida je schéma, jehož základy tvoří základní aspekty nakládání s penězi a až na vrcholu nalezneme věci jako jsou investice. Tedy aspekty, které již nejsou životně důležité, ale po splnění předchozích kroků se jeví jako logické a vhodné.

Ochrana majetku, odpovědnosti a příjmu

Hlavní stavební základy pyramidy tvoří právě tyto tři části. Věc, na kterou bychom se měli soustředit nejdříve, je ochrana majetku před nahodilými událostmi, jako je vykradení auta, vytopení bytu, atp. Když už jednou vlastníme majetek vysoké ceny, je dobré si jej chránit.

Ochrana odpovědnosti. I přes stále modernější technologie jsme stále jen lidé a stát se může cokoliv. Stačí, aby sníh z vaší střechy spadl na kolemjdoucího nebo abyste omylem poškodili stroj v práci. Jako prostředek můžete využít různá pojištění, nebo vytvoření dostatečné finančních rezervy.

Ochrana příjmu. Jestliže pracujete v práci, kterou nebudete schopni vykonávat po tom, co si zlomíte nohu, dostanete se v případě úrazu do nepříjemné pozice.

Efektivní platební styk

Dalším patrem pyramidy je efektivní platební styk. Snažte se co nejvíce eliminovat nejrůznější poplatky, které se pojí s bezhotovostními převody, správou účtu, atp. V dnešní době nejsou výjimkou účty, které jsou zcela zdarma.

Finanční zabezpečení

Poté, co si úspěšně zajistíte předchozí body, můžete se vrhnout na vytvoření krátkodobé finanční rezervy. Ta slouží k tomu, když náhle ztratíte zaměstnání, rozbije se vám automobil nebo třeba jeden z domácích spotřebičů.

Financování bydlení

Co si budeme povídat, náklady na bydlení spotřebují často až polovinu výplaty běžného občana. Proto byste se měli snažit si co nejdříve pořídit vlastní bydlení, ať už koupí bytu nebo výstavbou rodinného domu.

Důchodové zabezpečení

Nikdo nezůstane mladý věčně. Časem všichni zestárneme a budeme odkázáni na státní důchod. Ten ale, jak všichni víme, nebývá nic extra. Myslete proto do budoucna už nyní a spořte si na stáří. Zároveň byste neměli zapomínat ani na dlouhodobé cíle, jako je studium dětí, jejich svatba, spoření, atp.

Investování

A jsme na vrcholu! Po zabezpečení všech výše uvedených pater můžete začít zhodnocovat své volné prostředky, které by jinak pozvolna ztrácely na hodnotě někde na účtu s mizerným úrokem, v horším případě zašité doma v polštáři.





Tisknout stránku

      © 2017 - Zdeňka Štysová
Digitální obchodník
Zpět nahoru