Pro náš spokojenější život

Našimi dnešními činy tvoříme svoji zítřejší realitu!
Jste na štíru se svým časem, takže občas máte pocit, že Váš fyzický i psychický potenciál je vyčerpán?

Více informacíFinanční novinky v roce 2016

Přidáno 07.03.2016

V letošním roce nás čeká množství změn, které se týkají financí. Velký význam mají především pro podnikatele, kteří mají nově povinnost kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty a čekají je zvýšené minimální platby na zdravotní a sociální pojištění. Mezi další změny patří například zvýšení minimální mzdy, daňové slevy na děti a jednorázový příspěvek k penzi pro důchodce.

Daňová sleva na děti

Zákon, který aktuálně čeká na schválení a mohl by začít platit od března počítá se zvýšením daňové slevy pro rodiny s více dětmi. Sleva na druhé dítě by se mohla zvýšit až o 100 Kč měsíčně, na třetí a další dítě o 300 Kč. Daňové zvýhodnění pro rodiny s jedním dítětem zůstane neměnné, a to na 13 404 Kč ročně.

Mluvčí MF Michal Žurovec uvedl, že by zákon mohl přijít v platnost v březnu, pokud však opozice nezablokuje Sněmovnu kvůli zákonu o elektronické evidenci tržeb. Návrh zákona však počítá s tím, že sleva bude v ročním zúčtování poskytnuta zpětně i za ty měsíce, ve kterých ještě zákon nebude platit.

Příspěvek pro důchodce

Parlament schválil jednorázový příspěvek pro důchodce, kteří si letos mírně polepší. K únorovým penzím totiž dostanou jednorázový mimořádný příspěvek 1200 Kč. Od srpna také dojde ke zvýšení příspěvku na péči, poskytovanému lidem, kteří jsou závislí na péči jiné osoby. Zvýšení bude ve výši 10%.

Kontrolní hlášení

Jedna z největších změn se letos týká podnikatelů. Každý plátce DPH totiž musí podávat tzv. kontrolní hlášení, která v podstatě představují nový druh daňového přiznání. Tento krok má pomoci finanční správě efektivněji kontrolovat DPH, kde dochází k obrovským únikům financí.

Živnostníkům a drobným podnikatelům letos dochází ke zvýšení minimální zálohy za sociální a zdravotní pojištění, a to o 660 Kč.

Tisknout stránku

      © 2017 - Zdeňka Štysová
Digitální obchodník
Zpět nahoru